Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lampropeltis getula californiae

25. 10. 2010

Třída: Reptilia (Plazi)

Řád: Squamata (Šupinatí)

Podřád: Serpentes (Hadi)

Čeleď: Colubridae (Užovkovití)

Podčeleď: Colubrinae (Užovky)

Rod: Lampropeltis (Korálovka)

Výskyt:

Tato nádherná korálovka se vyskytuje od Oregonu přes jih Utahu,Arizonu,Nevadu,Kalifornii až po ostrov Baja v Mexiku .Obývá zde prérie ,ale zasahuje i do  lesů.

Popis:

Jedná se o korálovku dorůstající  až 150cm.Tyto korálovky jsou zbarveny buď hnědě se žlutým příčným pruhováním nebo černě s bílými příčnými pruhy,ale jsou i jeedinci s podélnými pruhy.Břicho je bílé a černé barvy s šachovnicovým vzorem.

Chov:

Pro chov korálovek používám terária rozměrů 80x40x40cm.Substrát se skládá z rašeliny a písku 2:1,ale lze použít i čistý písek.Jako úkryty skvěle poslouží ploché kameny a kořeny.Terárium vytápíme na 25-30°C s nočním poklesem na pokojovou teplotu.. Miska s vodou je samozřejmostí.V přírodě tyto korálovky loví hlodavce,ještěry,hady,ptáky,ale nepohrdnou ani vajíčky.V zajetí je krmíme hlodavci přiměřené velikosti,vajíčky křepelek a máme li možnost i ptáky.Já těmto korálovkám zkrmuji i vylíhlé deformované ještěry a hady.Nikdy se mi nestalo,že by se mi napadali L.g.californiae mezi sebou,ovšem pokud jsou jedinci v teráriu přiměřeně stejné velikosti.

Odchov:

Pro úspěšný odchov korálovky zimujeme při 13°C. A to Od prosince dokonce února.Po odzimování korálovky měsíc vydatně krmím a koncem března až duben probíhají námluvy. Nastane páření a po2 měs.samice naklade asi 10-15 vajec z kterých se po 2měsÍční inkubaci při 28-30°C líhnou mláďata dlouhá 18-25cm zbarvení mají jako jejich rodiče.V jednom vrhu se mohou vyskytnout příčně i podélně pruhovaní jedinci.